2020 Feb 29 Sat | جمعه, 09 اسفند 1398

University

بررسی و ارزیابی واحدهای مستعد پرورش شتر

جلسه بررسی و ارزیابی فضا و امکانات واحدهای مستعد پرورش شتر و ایجاد ارتباط با لیدکو در دفتر اداره کل اقتصاد دانش بنیان و سرمایه گذاری دانشگاه آزاد اسلامی در روز دوشنبه 27 خرداد 98 برگزار شد. شرکت لیدکو در زمینه دام های سبک  و سنگین با اولویت برای مناطق محروم آماده سرمایه گذاری در این زمینه می باشد . در ابتدای این جلسه مقرر گردید نحوه همکاری، مدت همکاری، میزان اختیارات واحدها و طرفین قرارداد شفاف سازی گردد.

 

واحد میناب اعلام دارای 25 هکتار زمین با آب و برق مجزا و یک ساختمان نیمه کاره می باشد که از سه طرف منتهی به مراتع و مزارع آزاد بوده و به علت نوع آب و هوای خاص منطقه مستعد پرورش گونه ای از شتر به نام شتر جمازی یا پرنده می باشد و آنچه که این واحد را از سایر واحدها متمایز می نماید نزدیکی به اسکله برای تسهیل امر صادرات شتر به کشورهای حوزه خلیج فارس می باشد.

در ادامه مباحث واحد بیرجند نیز افزود  این استان با داشتن 23 واحد صنعتی و نیمه صنعتی مقام دوم پرورش شتر گوشتی و شیرده در کشور را داراست ولی با مشکلات عدیده ای در زمینه برندینگ و فرآوری و بسته بندی شیر و گوشت شتر (به علت عدم دسترسی به کشتارگاه های صنعتی) روبه رو است . همچنین واحد یزد مجموعاً دارای 93 هکتار زمین مستعد در شهرهای بافق و اشکذر با آب مجزا می باشد که در حال حاضر 16 هزار نفر شتر در زمین های مذکور پرورش می یابد. واحد فردوس نیز با داشتن 65 هکتار زمین مساعد و آب مجزا مستعد پرورش 450 نفر شتر می باشد. واحد گچساران نیز  دارای 60 هکتار زمین با آب چاه و شرایط اقیلیمی مناسب ، نیروی انسانی و سرمایه کافی جهت پرورش شتر بوده و برای این موضوع اعلام آمادگی کرد.       

پس از بحث و بررسی و ارائه گزارشی از سوی مجریان طرح، مقرر گردید واحدها فرم های مربوطه  را از شرکت لیدکو اخذ و پس از تکمیل به شرکت مذکور ارسال نمایند.