2019 Apr 18 Thu | پنج شنبه, 29 فروردين 1398

University

برگزاری اولین فن بازار دانشگاه آزاد اسلامی با محوریت تجهیزات پزشکی

 

اولین فن‌بازار دانشگاه آزاد اسلامی  17 تا 19 آذرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود.

پیام نجفی، مدیرکل امور اقتصادی دانش‌بنیان و سرمایه‌گذاری دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تشکیل بازارهای فن‌بازار برای تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان اظهار داشت : " اولین فن بازار در حوزه محصولات پزشکی خواهد بود. دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به اینکه تنوع خوبی در محصولات مختلف دانش‌بنیان در سطح کشور دارد باید به‌صورت جدی در مراحل تجاری‌سازی و سرمایه‌گذاری وارد شود تا طرح‌ها زمان طولانی نبرد و چرخش محصولات اتفاق افتاده و به مرحله تجاری رسیده و وارد بازار شود." 

 


        وی در ادامه خاطرنشان کرد :«بر همین اساس به نظر رسید ما می‌توانیم مجموعه فن‌بازارهای دانشگاه آزاد اسلامی خصوصاً سازمان مرکزی را هماهنگ کنیم؛ اتفاقی که در قرار است در این فن‌بازار بیفتد این است که خرید و فروش دانش فنی و سرمایه‌گذاری محصولات صورت بگیرد.»

 

مدیرکل امور اقتصادی دانش‌بنیان و سرمایه‌گذاری دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: «درواقع نباید چرخش محصولات متوقف شود تا بتواند به مرحله سرمایه‌گذاری و تجاری‌سازی رسیده و وارد بازار شود؛ بنابراین فن‌بازار با این ذهنیت شکل گرفت و ما سرمایه‌گذاران، صندوق‌های خطرپذیر و صندوق‌های سرمایه‌گذاری را دعوت و جلساتی با آنها برگزار کردیم و قرار شده است آنها در دانشگاه حضور پیدا کرده و در فن‌بازارهای ما حضور فیزیکی داشته باشند.»

دکتر نجفی تصریح کرد: «در کنار محصولات ارائه شده به‌صورت تخصصی طرح‌های توجیهی اقتصادی آنها و میزان سرمایه‌گذاری لازم در فن‌بازار‌ها عرضه خواهد شد. به‌عبارتی قرار است تعامل حضور همزمان صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران و طرح‌های دانش‌بنیان در حوزه اقتصادی اتفاق بیفتد.»

اولین فن‌بازاری که قرار است شکل بگیرد در حوزه پزشکی است که با همکاری معاونت پژوهشی و حوزه علوم پزشکی بسترسازی لازم انجام شده و محصولات در حال شناسایی هستند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز شناسایی شده‌اند و اعلام آمادگی کردند که در این فن‌بازار حضور داشته باشند. درواقع باید تعامل سه‌جانبه بین صاحبان ایده، دانشگاه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری انجام شود.» مدیرکل امور اقتصادی دانش‌بنیان و سرمایه‌گذاری دانشگاه آزاد اسلامی ادامه دادتعدادی از محصولات را انتخاب شده تا بتوان برای دیگر محصولات مجوزهای لازم را از مسئولان ذی‌ربط وزارت بهداشت اخذ کرد. بسیاری از محصولات واحدهای دانشگاهی در مرحله گرفتن مجوز بوده و سازمان مرکزی در صدد است تا فرآیند گرفتن مجوز از مسئولان ذی‌ربط در حوزه وزارت بهداشت تسریع شود.

مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر بیش از 1200 محصول دانش‌بنیان دارد و نزدیک 400 واحد فناوری نیز در مراکز رشد فعال هستند. از این تعداد 76 شرکت، شرکت‌های دانش‌بنیان هستند؛ عددی که البته رو به توسعه است. اینها شرکت‌هایی هستند که در سامانه معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان شناخته می‌شوند. مطابق با آمار منتشر شده  از مراکز رشد، هسته‌های فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی، این دانشگاه در حال حاضر 128 مرکز رشد، 136 هزار و 451 مترمربع فضای مراکز رشد در واحدهای دانشگاهی و 1244 محصول تولیدشده توسط شرکت‌های دانش‌بنیان دارد. همچنین یک پارک علم و فناوری از سال 93 در این دانشگاه شروع به فعالیت کرده است. همچنین 601 هسته فناور در مراکز رشد و پارک علم و فناوری فعالیت دارند.

 صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ایجاد ثروت

علاوه‌ بر این، دانشگاه آزاد اسلامی به‌دنبال همکاری مستمر با صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. مسئولان این دانشگاه می‌خواهند نمایشگاهی دائمی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری ایجاد کنند و به‌تناوب محصولات دانش‌بنیان خود را در معرض خرید، فروش و معاوضه قرار دهند. رسالت صندوق‌های سرمایه‌گذاری، تبدیل ایده به محصول و ایجاد ثروت است.

شایان ذکر است دانشگاه آزاد اسلامی تصمیم گرفته است در راه‌اندازی اولین فراصندوق سرمایه‌گذاری "صندوق سرمایه‌گذاری در سایر صندوق‌ها" (FOF)در کشور با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری همکاری کند؛ صندوقی که می‌تواند کمک شایانی به شرکت‌های نوپا کند. راه‌اندازی این صندوق در شورای اقتصاد دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی تصویب شد و مراحل اولیه تاسیس آن انجام و مقرر شده این فراصندوق با بودجه 10 هزار میلیارد ریال در سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شود. دانشگاه آزاد اسلامی بنا دارد با راه‌اندازی این صندوق به تمام  شرکت‌های علم و فناوری در کشور به‌ویژه شرکت‌های نوپا در دانشگاه آزاد اسلامی کمک کند.